ZEN%hqiRb8TpoG60g

Etapy projektowania wnętrz : układ funkcjonalny

Aktualizacja: 31 lip 2020

Choć tematów o tematyce wnętrzarskiej jest wiele, ja postanowiłam zgłębić ten najistotniejszy dla osób zainteresowanych wynajęciem architekta/projektanta wnętrz. Mianowicie wariantami/etapami projektu. W zależności od biura projektowego może być ich wiele, każdy projektant bowiem ma swój ulubiony, sprawdzony system pracy. Jednakże każdy z nich ma w ofercie projekt układu funkcjonalnego.

Spróbuję, każdy z nich wyjaśnić na swoim przykładzie. Oto moje warianty projektu, do wyboru w pakiecie lub oddzielnie:


  • zbadanie potrzeb, ograniczeń, planów klienta

  • projekt funkcjonalny

  • projekt dla wykonawców, dobór materiałów

  • wizualizacja , kosztorys

Dziś postaram się rozjaśnić Wam kwestię układów funkcjonalnych.

Wiele biur projektowych ma je w swojej ofercie.

Co to w ogóle jest?

Układ funkcjonalny

Z mieszkaniem jest jak z ubraniem :) . Żeby ubranie wyglądały dobrze, należałoby najpierw zadbać o ciało i jego kształt. Tu właśnie mamy do czynienia z funkcjonalnością. Jest to cecha, która określa ergonomię i wygodę. To tak jak z naszym ciałem - wszystko musi być na swoim miejscu.

Z projektem funkcjonalnym jest podobnie , nie może on powstać bez zadbania o szczegóły i nierozerwalnie łączy się z zbadanie naszych potrzeb, ograniczeń, planów.


Zatem zaczynamy!


Jeśli chodzi o dobieranie zasłon i poduszek, niestety musimy z tym jeszcze troszkę poczekać. Na wstępie musimy zrobić rysunek wnętrza jako rzut. Miarka w rękę i do dzieła. Ja zawsze zakładam, że ściany działowe stawiamy od nowa. Mamy wtedy możliwość zrobienia mieszkanie „na wymiar”. Najlepsza sytuacja to ta kiedy budynek jeszcze nie powstał. Możemy dokonać wtedy „zmian lokatorskich”.

Praktycznie każde biuro oferuje układ funkcjonalny jako oddzielny projekt. Jest to podstawa do stworzenia idealnego wnętrza. W każdym bądź razie ja zawsze od tego zaczynam. Zapewne zastanawialiście się często czy można urządzić tanie i zarazem praktyczne mieszkanie. Z pewnością wielu z Was interesuje tematyka pięknych wnętrz, przeglądacie strony wnętrzarskie i katalogi w prasie. Niestety smykałka i genialne wyczucie kolorów nie zawsze wystarcza i niekoniecznie potrafimy stworzyć bazę pod to wszystko.

Mając do czynienia z konkretnym układem funkcjonalnym możemy wybrać dowolny styl, kolory i utworzyć niepowtarzalny klimat.

Jak to zrobić?


Trafiając do studia projektowego na jednym z pierwszych spotkań, po dokonaniu pomiarów bądź otrzymaniu rzutów od dewelopera, powinniście dostać przynajmniej trzy tak zwane „koncepcje”, czyli układy funkcjonalne. Powinno to być wnętrze przedstawione na wiele sposobów, aby każdy z Was wybrał coś dla siebie.


Wygląda to tak....


Usuwane są wszystkie ścianki działowe z całego wnętrza. Pozostawiamy tylko elementy stałe, których nie da się przesunąć np. kominy czy słupy. Po omówieniu potrzeb konkretnych osób, ściany stawiamy od nowa. Z reguły mamy już skonkretyzowane niektóre wymagania tj.meble, fotel, sofa, lampa, wyspa w kuchni czy miejsce do przechowywania. Biorąc pod uwagę te konkretne wytyczne powstają nowe układy funkcjonalne (od 3 do 10).

Zgodnie z podstawowymi zasadami, wszystkie koncepcje spełniają swoje funkcje, są prawidłowe, mimo że każdy jest inny. Decydując się na konkretny układ trzeba wyobrazić sobie wnętrze jako białą bryłę, zastanowić się, czy wszystkie podstawowe czynności będą bezproblemowe, np. mała ilość szaf, pranie noszone przez pół mieszkania, brak miejsca do pracy, itp. …

Po zastanowieniu wybieramy najczęściej połączenie dwóch - trzech koncepcji, tworząc zupełnie nowy, dostosowany do naszych potrzeb rzut.

Rozkład ścian w mieszkaniu powstaje zawsze w połączeniu z podstawowym umeblowaniem.

Na tym etapie moment wyboru koncepcji jest najważniejszy. W związku z tym wyborem będą podejmowane wszystkie pozostałe decyzje, tak więc należy się dobrze zastanowić, rozważnie i bez pośpiechu. Teraz poruszane są tematy, z którymi będziemy żyć przez kilkanaście lat lub całe życie. Warto poświęcić temu czas.


Temat projektowania jest dość duży i można by o nim mówić bez końca, ale mam nadzieje że choć po części wyjaśniłam Wam na czym polega jeden z najważniejszych etapów aranżacji wnętrza.

Zapraszam Was do kontaktu. Przesyłajcie na moją skrzynkę revelhomewp.pl Wasze układy funkcjonalne, które dostaliście od projektanta, a może sami stworzyliście? Postaram się pomóc i odpowiedzieć na Wasze pytania.


Pozdrawiam :)
65 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram